Belgie
België, Belgique, Belgien, Belgium
Belgie (nizozemsky België, francouzsky Belgique, německy Belgien), plným názvem Belgické království, je stát v severozápadní Evropě. Na severu sousedí s Nizozemskem, na východě s Německem, na jihovýchodě s Lucemburskem, na jihozápadě s Francií a na severozápadě se Severním mořem. Rozkládá se na ploše 30 689 km2 a žije v něm více než 11,5 milionu obyvatel, což z ní činí 22. nejhustěji osídlenou zemi světa a 6. nejhustěji osídlenou zemi Evropy s hustotou 376 ob./ km². Belgie je součástí oblasti známé jako Nizozemí, což je historicky poněkud větší region než skupina států Beneluxu, neboť zahrnoval i části severní Francie. Hlavním městem a největší metropolitní oblastí je Brusel; dalšími velkými městy jsou Antverpy, Gent, Charleroi, Lutych, Bruggy, Namur a Lovaň.
Lucembursko
Luxembourg
Lucembursko, plným názvem Lucemburské velkovévodství (lucembursky Groussherzogtum Lëtzebuerg, německy Großherzogtum Luxemburg, francouzsky Grand-Duché de Luxembourg), je malý západoevropský vnitrozemský stát. Sousedící na západě a severu s Belgií, na východě s Německem a na jihu s Francií. S rozlohou 2 586 km2 je sedmým nejmenším suverénním státem v Evropě, žije v něm 661 000 obyvatel, což z něj činí jednu z nejméně zalidněných zemí v Evropě, i když s nejvyšším přírůstkem obyvatelstva; cizinci tvoří téměř polovinu obyvatelstva. Lucemburská kultura, lidé a jazyky je úzce propojena se svými francouzskými a německými sousedy. Úředními jazyky jsou lucemburština, němčina a francouzština. Lucembursko je zastupitelská demokracie a konstituční monarchie, v čele stojí velkovévoda. Jeho hlavní a nejlidnatější město Lucemburk je jedním ze čtyř institucionálních sídel Evropské unie (EU) a sídlem několika institucí EU, zejména Soudního dvora Evropské unie.
program
harmonogram
2025
duben - Karlovy V ary
partnerská města a regiony
tradiční místa projektu (Brno, Ostrava, Hradec, Praha, Teplice, Hodonín, Uherský Brod, Sušice, Kutná Hora, ....), ale i města partnerská Boskovice (Frasnes-lez-Anvaing), Šlapanice ( Braine-l'Alleud), Jablonec nad Nisou (Ronse), Frýdek-Místek (Harelbeke), Rýmařov (Boloeil), Pardubice (Waregem), Horšovský Týn (Maarkedal), Klenčí pod Čerchovem (Herent), Plzeň (Liége), Sušice (Houffalize, Niederanven, Lucembursko), Praha (Brusel), Hradišťko (Essen), Štěchovice (Kalmthout), Kadaň (Halle), Žatec (Poperinge), Žďár nad Sázavou (Flobecq), Zlín (Izegem),
konzultace a spolupráce
Martina Fialková
novinářka a producentka projektu České kořeny (www.ceskekoreny.cz)
Krajani v Lucemburku
Hybatelem a hlavním subjektem kulturních vztahů v Lucembursku je početná krajanská komunita, která čítá 1500 – 2000 českých občanů, jejichž počet vzrostl zejména po vstupu ČR do EU v roce 2004. Působí zde krajanský sdružení ATSL (Amitiés Tchèque et Slovaque Luxembourg – Lucemburské sdružení přátelství s Čechy a Slováky). Pod patronátem ATSL a ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR krajané pořádají každoročně cca 15 významných kulturních akcí na vysoké, často i profesionální, úrovni. Jde o koncerty vážné i populární hudby, divadlo, filmová představení, literární večery a mnoho dalších akcí. Mezi tradičně nejkvalitnější akce patří každoroční česko-lucemburský ples.
Několik zasloužilých členů ATSL bylo oceněno vyznamenáním ministra zahraničních věcí ČR, "Cenou Gratias Agit" za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Mezi jejími laureáty jsou např. František Šedý, zasloužilý činovník krajanského sdružení ATSL a zakladatel již neexistující Asociace TGM v Lucembursku, či Michal Wittmann, současný předseda ATSL a někdejší honorární konzul ČR. Na poli kultury se angažuje rovněž akademická malířka Iva Mrázková, která se v roce 2014 stala novou honorární konzulkou ČR.
Krajani v Belgii
Dnes je sice mezi krajany dominující mladá generace Čechů v Bruselu, v Belgii je ale mnohem více českých krajanských stop. Výrazná vlna české emigrace přišla ve 20. letech 20. století, kdy do země přicházeli Češi především do hutního průmyslu. V Belgii se také již v té době rozvíjela tradice českých doplňovacích škol. Více informací o historii naleznete v kapitole Vznik prvních krajanských spolků v Belgii. V Belgii žije velmi aktivní krajanská komunita a působí zde tři významné krajanské spolky: Český krajanský spolek Beseda (založen 6. března 1904) Česká škola bez hranic cca 120 dětmi (samostatnost od r. 2017), a Česká inspirace (založena v roce 2010).