Arménské kostely a osobnosti v českokrumlovské synagoze
Pod záštitou hejtmana a za finanční podpory Jihočeského kraje a hlavně díky podpoře překrásné synagogy v Českém Krumlově aktuálně nabízíme první letošní prezentaci projektu Kulturní dědictví UNESCO. V krásné zahradě synagogy jsou umístěny panely všech arménských položek světových seznamů UNESCO, ale i 15 vybraných arménských osobností - mnohé z nich i se vztahem k české kultuře. Současně připomíná i letošní dvě světová výročí UNESCO - 100 let od narození Sergeje Paradžanova a Charlese Aznavoura Výstava potrvá až do 2. září a je přístupně ZDARMA.
putovní výstava Kulturní dědictví UNESCO Arménie má dvě části. První nabízí všechny arménské položky světových seznamů UNESCO, druhá pak portréty nejvýznamnějších arménských osobností. Výstavy byly slavnostně zahájeny již v roce 2022 a navštívili asi 15 českých měst (Jihlava, Praha, Brno, ...). Součástí výstav bylo i setkání s arménskou nešinou, případně vystoupení arménských hudebních či tanečních souborů. Tato setkání se uskutečnila pod patronací velvyslanectví Arménie v Praze a v některých místech i za osobní účasti velvyslance.
Důvod zařazení Arménie do projektu Kulturní dědictví UNESCO byla především významná tradice křesťanská. Arménie byla první zemí na světě, která v roce 301 zavedla oficiálně státní křesťanství (král Tridates III. Výsledkem byla stavba hned několika kostelů, které v současné době jsou zapsané i na světový seznam UNESCO. V současné době je většina Arménů křesťany (99 procent) a hlavní náboženskou organizací je Arménská apoštolská církev. Druhým důvodem zařazení je i vznik arménského písma v 5. století, jehož autorem a překladatelem bible byl arménský mnich Mesrop Maštoc. Z největší pravděpodobností vycházel z řecké abecedy. Další zajímavosti z bohaté arménské kultury můžete získat právě při zhlédnutí panelové výstavy, která bude až do 2. 9. umístěna v zahradě synagogy a volně k dispozici všem návštěvníkům.